Kurier - poradnik

ABC funkcjonowania firmy kurierskiej w Polsce

Lipiec 20 2017

firma kurierska

Pewnie nie raz zastanawialiśmy się w jaki sposób działają firmy kurierskie w naszym kraju. Jaką drogę będzie przebywać paczka zanim trafi do odpowiedniego odbiory i jakie rozwiązania mają przedsiębiorstwa, by zmniejszać koszty oferowanych usług. Mamy tutaj kilka porad w tym zakresie.

Jak wiemy doskonale przy okazji prowadzenia sprzedaży transport i logistyka to bardzo ważne kwestie. Obecnie na naszym krajowym rynku znajdziemy kilka liczących się firm kurierskich i do nas będzie należeć wybór tej, z której skorzystamy. W większości te firmy, które u nas i na świecie działają mają podobne standardy. Jak więc to będzie wyglądać?

Ta usługa najbardziej popularna a więc zlecenie przesyłki realizowana jest prosty sposób. Na pierwszym etapie paczka będzie odbierana od klienta przez przewoźnika i dostarczona do najbliższego oddziału firmy kurierskiej. Jeśli odbiorca znajduje się na terenie tego samego oddziału to kolejnym krokiem będzie przydzielenie kurierowi, który będzie ją mógł odebrać. Jeśli odbiorca znajduje się poza oddziałem paczka przekazywana jest do sortowni i potem do innego oddziału. Tam odbiera ją kolejny kurier, który będzie ją dostarczał do odbiorcy.

Ważną rolę ma tutaj współpraca z klientem poprzez wprowadzenie funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym klienci mają wygodę korzystania z szerokiego zakresu usług realizowanych przez firmy kurierskie. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich będzie informowanie klienta o tym jak realizowane jest zlecenie między innymi poprzez systemy wiadomości SMS czy e-mail.

Każda firma, która prowadzi sprzedaż będzie dążyć do tego, by skutecznie obniżać koszty między innymi te związane z logistyką zamówienia. Jednym ze sposobów obniżenia kosztów wysyłki kurierskiej przy dużych firmach będzie prowadzenie takich działań w ramach których będzie dochodzić do negocjowania cen. Jeśli przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na taką negocjację będzie można podjąć się współpracy z pośrednikami usług kurierskich. Ten pośrednik wysyła duże ilości paczek i dzięki temu oferuje niższe ceny niż konkurencja.

Dużą rolę w przypadku firm kurierskich będzie odgrywać również czas jaki jest potrzebny do przygotowania i wykonania zamówienia. Każdy pewnie chce go mieć jak najwięcej, dlatego optymalizacja w tym zakresie jest bardzo ważna, ponieważ generuje dla nas korzyści. Dodatkowo wprowadza się automatyzację, gdy chodzi o generowanie listu przewozowego i wiele działań, które będą dokonywane przez różnorakie mechanizmy, które ograniczają koszty i generują szybszą realizację zlecenia.

Udostępnij