Kurier - poradnik

Przesyłki kurierskie w pigułce

Lipiec 25 2017

przesyłki kurierskie

W tej chwili nadal możemy nadawać paczki na poczcie, ale oprócz tego mamy także świetnie przygotowany, rozbudowany rynek usług kurierskich. Z tego rodzaju usług korzystają między innymi sklepy internetowe, by dostarczać towary skutecznie i szybko do klientów, jednak coraz częściej kurierów zamawiają również osoby prywatne, które będą wystawiać i sprzedawać przedmioty na aukcjach internetowych. Jeśli więc będziemy użytkownikami Allegro i nie tylko kupujemy na tej platformie, ale również zdarza się nam tam sprzedawać to może warto będzie zdecydować się nad firmami kurierskimi.

Korzystanie z usług kurierów ma swoje zalety. Główna sprawa to fakt, że firmy takie działają szybko i dostarczają przesyłki bardzo sprawnie. W wielu przypadkach dostarczenie paczki to jeden dzień roboczy. Nieco dłużej trzeba czekać na realizację zagranicznej przesyłki. Jeśli chcemy paczkę wysłać nie będzie trzeba udawać się nigdzie, ponieważ kurier sam przyjedzie po paczkę i dodatkowo przyniesie nam specjalną kopertę na zapakowanie paczki. Osoby, którym szczególnie zależy na czasie można zaproponować również samodzielne doniesienie paczki do siedziby firmy, wtedy nie traci się czasu na czekanie na kuriera.

Wybierając usługi firmy kurierskiej i decydując się na korzystanie z doręczenia przesyłek trzeba będzie pamiętać, że firmy mają różne wymagania. Warto sprawdzić jak wygląda kwestia zapakowania paczki, czy jakies nieregularne kształty będą dodatkowo płatne. Można także skontrolować czas dostarczenia i rozważyć ubezpieczenie paczki, szczególnie gdy chcemy przesyłać coś co jest szczególnie wrażliwe i może ulegać zniszczeniu. W przypadku firm kurierskich dostajemy również możliwość wygodnego śledzenia przesyłki, co sprawdza się w praktyce. Warto z takiej opcji skorzystać, ponieważ dzięki temu mamy stałą kontrolę nad tym co dzieje się z paczką czy dotarła ona już do naszego odbiorcy.

Osoba, która chce stale wysyłać paczki kurierem w większych ilościach może się zdecydować na nawiązanie stałej współpracy z kurierem. W takiej sytuacji podpisuje się konkretną umowę, w której określone będą jednoznacznie warunki współpracy będzie można także oczekiwać, że przy dużej ilości wysyłanych paczek uda się osiągnąć niższe koszty organizowania przesyłek. W praktyce właśnie w przypadku internetowych sprzedawców będzie to świetne rozwiązanie, ponieważ przy większej ilości przesyłek stała umowa będzie dobrą decyzja.

Jak wygląda sprawa reklamacji

Ta kolejna sprawa to również kwestia reklamacji i to jak się zdaje pięta achillesowa większości firm kurierskich. Mają one spory problem z obsługą reklamacji, gdy coś z przesyłką będzie nie tak. Problemu nie będzie w sytuacji, gdy przesyłka zaginie. W takiej sytuacji raczej nie będzie problemu z uznaniem reklamacji.

Jeśli będzie przesyłka uszkodzona to w takiej sytuacji najczęściej usługodawcy robią wszystko, by nie przyznać się do winy i dążą do tego, by odpowiedzialność przerzucić na nadawcę. Twierdzą również, że paczka nie była należycie zabezpieczona przed uszkodzeniami. Wtedy pozostaje mocno walczyć o swoje prawa.

Udostępnij